Minus dziesięć, plus dwa

2 dni później, w poniedziałek 4.04 w gazetach królował jeden temat. Przykro mi dziś czytać na niektórych portalach „e tam, ekscytujemy się Wojtyłą tylko dlatego że był Polakiem, a poza tym i faktem, że długo był papieżem, niczym się nie wyróżniał, za granicą to wiedzą”. No więc… nie do końca, skoro taki tytuł nosił główny tekst w absolutnie nieprawicowej gazecie. DSC06859Okładki. Pewne proporcje zostały jednak zachowane, gazeta lokalna na pierwszym miejscu pisała o poparciu dla organizacji Olimpiady w mieście  😉DSC06860Nie mogło zabraknąć relacji z Polski. Swoją drogą, małe spostrzeżenie dziennikarskie – tak właśnie wygląda jeden z etapów „cytowania zagranicznej prasy”. Korespondent z Polski rozmawia z przechodniami, dziennikarzami polskimi. Potem zostaje to zamieszczone w obcojęzycznym artykule. Następnie polscy dziennikarze, dla poparcia swoich teorii, wyciągają cytat z takiego tekstu, mówiąc, że „nawet zagraniczna prasa uważa tak jak my”. A tak naprawdę to cytat ich własnego kolegi z redakcji, tylko że w obcym języku… DSC06864Trzymam parę takich wycinków z różnych okazji, bo to potem cenna pamiątka. Teraz jest net, można zajrzeć do archiwum portalu, ale takie okładki mają wartość sentymentalną. Szczególnie po tym, jak niedawno znalazłam całą teczkę takich wycinków należącą do dziadka.

EDIT W sumie niegłupie z tą Olimpiadą, papież lubił sport 😉

3 thoughts on “Minus dziesięć, plus dwa

 1. Jan Paweł II miał swoje zasługi, ale trzeba też pamiętać co za jego pontyfikatu nie zostało zrobione, jak wiele rzeczy zamiótł pod dywan, trzeba pamiętać, że nie zreformował kościoła, nie rozliczył z pedofilii i seksualnych wybryków, nie zastopował życia ponad stan, nie podpisał się pod świadomym macierzyństwem i antykoncepcją.
  Miał ogromny potencjał, którego nie wykorzystał, tylko on miał jaja by sprawić żeby kościół i świat wyglądał dzisiaj zupełnie inaczej.

  Polubienie

  • Prawda, ale wiele spraw, o których piszesz, dotyczyło albo pewnych niemal dogmatów wiary (ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci) albo schyłku jego życia, gdy był już niedołężny. Prawda jest taka, że wiele informacji przed nim ukrywano, stąd na pewne sprawy, szczególnie właśnie pod koniec życia, reagował z opóźnieniem albo wcale. A on zmienił sporo, wystarczy popatrzeć jak wyglądało papiestwo i kler PRZED jego pontyfikatem, tylko my juz sie tak przyzwyczailiśmy do np. pielgrzymek, wychodzenia do ludzi, że braliśmy to za coś naturalnego i pytamy ‚a czemu nie więcej’.

   Polubienie

  • Owszem, kościołem można było trochę mocniej wstrząsnąć, tak jak teraz Franciszek robi porządki. Ale trzeba też brać pod uwagę realia. Kościół w tamtym czasie był wielką podporą dla wielu ludzi i wysadzanie go od środka byłoby podcinaniem gałęzi, na której się siedzi. A po 1990 roku wiele spraw wymknęło się z rąk, co zresztą papież widział i zapowiadał, tylko wtedy już nikt za bardzo go u nas nie słuchał.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s